O trudnej sztuce czytania ze zrozumieniem

Czytanie ze zrozumieniem to jedna z najważniejszych umiejętności,jaką powinno posiadać nasze dziecko. Okazuje się jednak, że zdobycie i wykorzystanie jej w praktyce może być trudniejsze niż nam się wydaje. Jak pomóc dziecku wydobyć z czytanego tekstu jak najwięcej informacji? Potrzebujemy do tego  treningu czytania.

Mam dla Was kilka wskazówek:

1. Sprawdź czy Twoje dziecko czyta płynnie. Żeby rozumieć czytany tekst
dziecko musi umieć go samodzielnie przeczytać.
2. Trening czytania nie powinien trwać dłużej niż 30 minut.
3. Dziecko powinno być wypoczęte i chętne do nauki.
4. Na początek wybieramy krótkie teksty.
5. Teksty powinny znajdować się w polu zainteresowań dziecka,łatwiej czytać o czymś co lubimy
6. Odwiedzajcie bibliotekę, znajdziecie tam wiele różnych książek.

Te i inne rady znajdziecie na trzech kartach, które dla Was stworzyłam.Jedna przeznaczona jest dla rodzica, druga dla dziecka, a na trzeciej możecie zapisywać tytuł przeczytanego tekstu i liczbę stron.

Warto wydrukować te karty i wspólnie z dzieckiem ćwiczyć czytanie. Zbliżają się ferie. Może to dobry czas żeby zapisać się do biblioteki. A jeśli już jesteście czytelnikami odwiedzajcie bibliotekę i szukajcie z dziećmi tekstów które pomogą Wam w zdobyciu umiejętności czytania ze zrozumieniem.

Zdaję sobie sprawę, że nie każdy z nas jest, czy będzie miłośnikiem książek. Jednak żeby odnosić sukcesy w szkole trzeba umieć czytać ze zrozumieniem na „piątkę”.

Powodzenia.