Dla Czytelników Home

Książki o… książkach

Jak zachęcać dzieci do czytania to jedno z wielu pytań jakie sobie nieustannie zadaje. Ciągle poszukuje  inspiracji, nowych pomysłów, ciekawostek, które zmobilizowałyby młodych czytelników do sięgania po książki. Tym razem chciałabym pokazać Wam książki o… książkach. Mogą być przydatne zarówno w czasie lekcji bibliotecznych, spotkań z uczniami, czy po prostu czytane w domowym zaciszu. Są wyjątkowe. Każda z nich mnie oczarowała. Jestem pewna, że pobudzą wyobraźnie dzieci, a dla Was będą początkiem dyskusji o tym jak ważne w życiu każdego człowieka jest czytanie.

 

Peter Carnavas- O dzieciach, które kochały książki wyd. ADAMADA

Lusia i Atek nie mają telewizora. Mają za to stosy książek. Niestety będą musieli się z nimi pożegnać. Ale nie martwcie się dzięki temu odkryją pewne magiczne miejsce. Z tej opowieści dowiecie się jaką moc ma czytanie książek. Chociaż największym szokiem dla dzieci może być to, że bohaterowie tej książki nie posiadają telewizora, telefonów czy komputera.

 

 

Oliver Jeffers- O niezwykłym chłopcu, który pożerał książki wyd. Format

Znam wielu czytelników, którzy pożerają książki jednak nie robią tego dosłownie. A bohater tej opowieści zjada strona po stronie, myśląc, że stanie się mądrzejszy, Dzięki tej książce możecie zaprosić dzieci do wspólnego poszukiwania morału.

 

 

 

Oliver Jeffers- Jestem dzieckiem książek wyd. Tekturka

Te książkę poleciła mi koleżanka bibliotekarka z naszej Biblioteki Pedagogicznej. To pozycja wyjątkowa. Mała dziewczynka przemierza na swej tratwie morze słów i przybywa do domu młodego chłopca. Zaprasza go na wspólną wyprawę do świata opowieści.. Książka o sile literatury i wyobraźni. Co ważne może być narzędziem do przeprowadzenia ciekawych warsztatów czy lekcji bibliotecznej. Na stronach oprócz głównej opowieści znajdziemy fragmenty czterdziestu książek z klasyki literatury dziecięcej. Świetna inspiracja.

 

 

Anita Głowińska- Kicia Kocia w bibliotece wydawnictwo Media Rodzina

Tej bohaterki nie trzeba nikomu przedstawiać. Kicia Kocia jest uwielbiana przez czytelników. A część o przygodzie w bibliotece może być inspiracją do stworzenia lekcji bibliotecznej dla młodszych dzieci, a rodzicom może pomóc w wytłumaczeniu dziecku jak działa biblioteka.

 

 

Potwory książkowe – Bajkopis

 

Ta wyjątkowa książka pozwoli dzieciom odkryć jak powstaje książka i co może jej się wydarzyć. Mali czytelnicy odkryją kim są Bazgraj Pospolity czy Rozdzieracz Niszczyciel. Warto mieć ją w swojej biblioteczce.

 

 

Polecam też inne „książki o książkach”:

  1. Zofia Stanecka- Basia i biblioteka wyd, Egmont
  2. Paulette Bourgeois- Franklin i książka z biblioteki wyd. Debit
  3. Orianne Lallemand- O wilku, który nie lubił czytać wyd. ADAMADA
  4. Chris Grabenstein- Biblioteka pana Lemoncella wyd. Wilga
  5. Sylvia Bishop- Panna Jones i książkowe emporium wyd.Zielona Sowa

 

 

 

 

Powodzenia w zarażaniu miłością do czytania.