Tajemnice i sekrety Naszego azylu

Pisząc Nasz azyl marzyłam, że zobaczę go kiedyś na księgarskich półkach. A z marzeniami jest tak, że trzeba im pomóc. Dzisiaj prawie pół roku po premierze książki chciałabym Wam przedstawić kilka tajemnic, sekretów, ciekawostek i zaszyfrowanych wiadomości jakie umieściłam w książce.

Nie martwcie się możecie czytać ten post nawet jeśli lekturę Naszego azylu macie jeszcze przed sobą.

Fot. Natalia Szewczyk
  • Pomysł napisania książki o rodzinie Żabińskich powstał kilka lat temu. Sporo czasu zajęło mi zbieranie materiałów, a książka została napisana na początku 2018, gdy urodziła się moja córka (w domu śmiejemy się, że pisałam książkę „Na drugiej drzemce Hani”).
  • Miałam zaszczyt rozmawiać z panią Teresą Żabińską, córką Państwa Żabińskich, która wyraziła zgodę na publikacje książki, za co jestem jej bardzo wdzięczna.
  • Książka dedykowana jest mojemu dziadkowi Jurkowi ponieważ nie zdążył jej zobaczyć (wiedział, że piszę, kibicował, ale nie doczekał premiery).
  • Gdy pisałam Nasz azyl towarzyszyło mi przeczucie, że książka zostanie wydana.
  • Wysyłając fragmenty książki do wydawnictwa BIS, źle przepisałam adres email, wiadomość nie doszła. Byłam już zmęczona i smutna bo żadne wydawnictwo się nie odezwało, ale stwierdziłam, że to zajmie chwilę i powtórnie wysłałam maila (na szczęście).
  • Sara Gold jest jedna z niewielu całkowicie fikcyjnych postaci. Swoje imię zawdzięcza mojej najmłodszej siostrze Sarze.
  • Jeden z bohaterów ginie 4 sierpnia 1944. Ta data nie jest przypadkowa. Tego dnia zginął K.K Baczyński jeden z moim ulubionych poetów, natomiast 4 dzień miesiąca to dzień narodzin mojej córki (4.01.2018).
  • Oglądaliście Czas honoru? Jeden z bohaterów miał na imię Władek. To moja ulubiona postać z serialu, dlatego jeden z bohaterów otrzymał takie imię.
  • Jeden z bohaterów otrzymał też imię Jurek (imię mojego dziadka).
  • Rodzice Tuzinki mieli na imię Kasia i Jaś (źródło Wikipedia).
  • Willa pod zwariowaną gwiazdą- tak dom Żabińskich nazywała Magdalena Gross.
  • Willę Żabińskich można zwiedzać, znajduje się w niej wyjątkowe muzeum.
  • Premiera książki odbyła się w marcu w czasie trwania Poznańskich Targów Książki. Tydzień po premierze z powodu pandemii koronawirusa  żyliśmy już w izolacji.
  • Nigdy nie byłam w warszawskim zoo, mam nadzieję, że wkrótce je odwiedzę.
  • W warszawskim ZOO działa Fundacja Panda, zajrzyjcie na ich stronę https://panda.zoo.waw.pl/.
Fot. Natalia Szewczyk

Nasz azyl to marzenie, które trzymam w rękach. Dziękuję, że czytacie moją opowieść.