Home

Letnia wycieczka z historią w tle…

Wyciskamy to lato jak cytrynę by mieć co wspominać w długie jesienne i zimowe wieczory. Cieszymy się piękną pogodą, letnimi wyjazdami, podróżami tymi dłuższymi jak i tymi jednodniowymi.

Ostatnio nasi przyjaciele Kinga i Piotr zaprosili nas na wycieczkę, której celem był punkt widokowy na Dziewiczej Górze.

 

 

Wieża usytuowana  jest w gminie Czerwonak na terenie Parku Krajobrazowego Puszcza Zielonka. Swoją nazwę zawdzięcza mniszkom cysterkom, które zamieszkiwały Owińska a otrzymały te tereny od księcia Przemysła w XII wieku.

Na tym wzniesieniu cysterki zajmowały się hodowlą czerwca polskiego, który był potrzebny do wyrobu czerwonego barwnika. Podobno Czerwonak zawdzięcza tym owadom swoją nazwę.

Jednak kilka wieków później a dokładnie w 2005 roku w najwyższym punkcie góry Nadleśnictwo Łopuchówko wybudowało dostrzegalnię przeciwpożarową, która jest dzisiaj popularnym punktem widokowym. Wieża ma 30 metrów wysokości a na jej szczyt prowadzą 172 stopnie. Nasza czterolatka pokonała je bez problemu więc na pewno Wam też to się uda.

 

Widok jest przepiękny.

 

 

 

Hania zadawała masę pytań i była zszokowana że w oddali widać stadion Lecha Poznań.

Potem skorzystaliśmy z gościny Ośrodka Edukacji Przyrodniczo- Leśnej. Przechadzaliśmy się ścieżkami przyrodniczymi. Zagraliśmy w grę terenową.  Obejrzeliśmy piękną wystawę prac malarskich. Hani bardzo spodobał się ptasi zegar. W ośrodku można  wypić kawę na tarasie w otoczeniu przyrody. Jest też kącik dla najmłodszych a nawet regały z ciekawymi pozycjami książkowymi oczywiście dotyczącymi przyrody.

 

 

 

Dojazd z Obornik zajął nam niecałe 30 minut.

Przed ośrodkiem znajduję się duży parking.

Więcej informacji znajdziecie tutaj:https://lopuchowko.poznan.lasy.gov.pl/osrodek-dziewicza-gora

 

Polecamy i zachęcamy. Miejsca warte zobaczenia często znajdują się bliżej niż myślimy.