Dla Bibliotekarzy Dla Czytelników Home

Dzień Mamy

Dzień Matki to wyjątkowe święto pod każdym względem. W słowie mama kryje się miłość, troska, wspólne życie, wspomnienia, radość i wsparcie. Kochamy nasze mamy całym sercem.

A w literaturze motyw matki pojawia się bardzo często. Chciałabym Wam dzisiejszym poście pokazać moje ulubione książki o mamie ale reprezentujące literaturę dla dzieci, a także zaprosić Was do zabawy, która może być przerywnikiem w lekcji lub zajęciach przedszkolnych.

Zacznijmy od książek:

 

A. McGhe- Kiedyś

To opowiadanie pokazuje upływ czasu w macierzyństwie. Jest uniwersalną opowieścią o mamie i córce. Wzrusza bardzo ponieważ można ją przekazywać z pokolenia na pokolenie. Moja przyjaciółka spodziewa się dziecka i dostanie ode mnie te książkę w wyprawce dla maluszka. I mam nadzieję, że gdy ten maluszek stanie się rodzicem przekaże ją swojemu dziecku.

 

R. Piątkowska- Po prostu mama 

To zbiór opowiadań o mamach z całego świata, które wspierają swoje dzieci w różnych sytuacjach np. przed występem na scenie. Opowieści te pełne są troski i pokazują wielkość matczynej miłości.

 

H. Delforge- Mama /ilustracje Q. Gréban/

 

W tej książce znajdziecie piękne portrety mam z różnych epok i miejsc świata. Portrety okraszone są delikatnymi tekstami o matczynej miłości.

 

 

A. Tuszyńska- Mama zawsze wraca /ilustracje Iwona Chmielewska/

 

Jeśli obserwujecie mnie od dłuższego czasu na pewno wiecie że jestem miłośniczką twórczości Iwony Chmielewskiej. W tej książce artystka odpowiada za stronę graficzną. Natomiast Agata Tuszyńska pisarka i reportażystka opowiada nam historię, która wydarzyła się podczas II Wojny Światowej. Jej bohaterką jest Zosia Zajczyk, która jest jedną z niewielu ocalałych z Holocaustu. Książka ukazuje bezgraniczną miłość matki do córki, poświęcenie ale też ogromny strach o życie dziecka.

 

Mam też dla Was obiecany przerywnik:

Stworzyłam grafikę. Możecie ją pobrać i rozdać dzieciom. Jestem ciekawa ich odpowiedzi.

Możecie też zadać dzieciom zagadkę: Jakie mamy z książek znacie? (mi pierwsza na myśl przyszła Mama Muminka, Harrego Pottera czy Mama Gąska).

Życzę Wam pięknego świętowania. A w czerwcu pojawi się taki wpis z okazji Dnia Ojca.

Pięknego weekendu.