Dla Bibliotekarzy Home

Książki inspirują…

Po kilku latach pracy w bibliotece zdecydowałam się wygłosić głośno takie słowa:

Lata pracy, lekcje biblioteczne, zajęcia dla dzieci, spotkania i współpraca z innymi bibliotekarzami i nauczycielami utwierdziła mnie w tym przekonaniu. Czasami książka i dołożony do niej pomysł była tylko przerywnikiem w zajęciach szkolnych. Innym razem lekcją biblioteczną w całej okazałości a czasem tylko zaczątkiem dyskusji w klasie lub w domu gdy pomysł pokazujemy naszym dzieciom by wspólnie spędzić czas.

Literatura i jej różnorodność daje pole do popisu naszej pomysłowości i wyobraźni. „Ożywiamy” książki. Czytanie fragmentów lektury w klasie można urozmaicić  jeśli dodamy do tego ciekawą historię, możemy oczarować dzieci a przy tym zachęcić je do czytania.

Mam dzisiaj dla Was kilka przykładów. Możecie je wykorzystać lub spróbować tworzyć własne lekcje biblioteczne. Mam nadzieję, że moje pomysły Was zainspirują.

J. Papuzińska- Asiunia wyd. Literatura

Asiunia jest lekturą w szkole podstawowej. Często od nauczycieli słyszę że czytają te książkę z dziećmi w klasie.

Moje pomysły:

• dyskusja o tym czym jest wojna (dostosowana oczywiście do wieku dzieci)
  • pokazanie kim naprawdę jest tytułowa Asiunia (opowieść o Joannie Papuzińskiej i jej twórczości)
  • opowieść o rodzicach Asiuni (którzy brali udział w ratowaniu ludzi w okupowanej Warszawie)
  • zachęcenie dzieci do poszukiwania w bibliotece książki, która kontynuuje opowieść o Asiuni (Krasnale i olbrzymy)

Seria Mali Wielcy H. Ch Andersen wyd. Smartbooks

Seria Mali Wielcy opowiada o dzieciństwie i życiu sławnych ludzi pisarzy, naukowców, aktorów, polityków, artystów. W pięknych słowach opisuje te wyjątkowe postaci. Książka o Andersenie może być doskonała do zajęć z okazji Światowego Dnia Książki dla Dzieci i Młodzieży.

Moje pomysły:

• mówimy dzieciom o genezie święta zwracając uwagę że data nie jest przypadkowa a są to urodziny Andersena
  • po przeczytaniu książki pytamy dzieci czy znają jakieś baśnie Andersena
  • zadajemy dzieciom zagadki dotyczące baśni, które sami możemy przygotować
  • jeśli mamy czas możemy zrobić z dziećmi prace plastyczną która ma przedstawiać ulubioną baśń dziecka

S. Isern- Najlepsza zupa na świecie wyd. Tako

Uważam, że to jedna z najpiękniejszych książek dla dzieci. Może być doskonała na okazje świętowania Światowego Dnia Przyjaźni.

Moje pomysły:

• Po przeczytaniu z dziećmi książki pytamy dzieci jakie cechy powinien mieć dobry przyjaciel (zapisujemy je kolorowymi flamastrami na wielkim sercu)
  • Pytamy dzieci jaką zupę ugotowaliby dla swojego przyjaciela
  • Dzieci robią laurkę dla przyjaciela

Seria Czytam sobie wyd. Egmont

Kiedyś nazwałam te serię: Trening czytania. Uważam, że jest świetna. Różnorodne opowieści o trzech poziomach trudności przypadły do gustu czytelnikom. Seria jest na rynku wydawniczym już 10 lat i do dzisiaj rozrasta się o nowe opowieści.

Moje pomysły:

• potrzebujemy 3 małe hantle do ćwiczeń każda o innej wadze np. 0.5 kg., 1 kg., 2kg.,
  • książki, które mamy w bibliotece dzielimy na 3 grupy (zgodnie z poziomami)
  • do książek z poziomu 1 dokładamy najlżejszy hantel do książek z poziomu 2 średnie, a najcięższy do książek z poziomu 3.
  • każde dziecko porównuje ciężar hantli a my tłumaczymy dlaczego najcięższy jest przy poziomie 3 a najlżejszy przy poziomie 1
  • dzieci próbują czytać książki by sprawdzić, który poziom jest dla nich najlepszy

Takie przykłady możemy mnożyć bez końca i tworzyć krótkie przerywniki lekcji, zajęć a także świetne lekcje i warsztaty, które na pewno spodobają się dzieciom.

Powodzenia 🙂