Opowieści wojenne

Stary rok chyli się ku końcowi. Przychodzi czas podsumowań, robienia noworocznych postanowień. Nie lubię ani podsumowań, ani postanowień. Ale chciałabym Wam podziękować za to, że kolejny rok jesteście ze mną. Dostaję od Was mnóstwo wiadomości. Czasami są to prośby o polecenie książek zarówno dla dzieci jak i dla Was dorosłych. Innym razem pytania o inspiracje, tematy zajęć czy nawet małe recepty na to jak pomóc dzieciom w nauce czytania, czy jak sprawić aby czytanie było dla dzieci przygodą. Dziękuję za Wasze zaufanie.

Pewnie jesteście troszkę zdziwieni tytułem tego posta. Chciałabym w moim ostatnim wpisie odpowiedzieć Wam na najczęściej zadawane pytanie. A najczęściej pytacie o książki, których akcja dzieje się w czasie Drugiej Wojny Światowej. Wiecie, że jestem zanurzona w jej temacie od wielu lat. Jednak ze względu na moją słabą kondycje psychiczną musiałam już jakiś czas temu odpuścić czytanie reportaży, pamiętników i relacji. Stało się to dla mnie zbyt trudne. Jednak ten czas w historii ma dla mnie wyjątkowe miejsce w sercu. Dlatego sięgnęłam po książki obyczajowe inspirowane tymi wydarzeniami.  Chciałabym Wam dzisiaj polecić szczególnie trzy autorki: Kristin Harmel, Kristy Cambron i Kate Quinn. Ich książki inspirowane są autentycznymi wydarzeniami i postaciami. Często oparciem fabuły tych książek są rozmowy z ocalałymi, czy ich rodzinami, a także długie godziny spędzone w archiwach i bibliotekach. Polecam po przeczytaniu książek zajrzeć do podziękowań. Znajdziecie tam informacje jak powstawały książki i wyjaśnienie na kanwie jakich wydarzeń, postaci ale też czynów opierała się autorka.

Polski akcent w tym poście również musi się znaleźć.

Narzeczona nazisty- Barbara Wysoczańska wyd. FILIA

Świat na nowo- Barbara Wysoczańska wyd. FILIA

Córka generała- Magdalena Witkiewicz wyd. Skarpa Warszawska

Zapraszam Was do zapoznania się z tymi książkami. Większość z nich znajdziecie w naszej bibliotece.

Kolejny post za rok 😉

Dziękuję, że jesteście.