Chciałabym opowiedzieć Wam dzisiaj o drodze, którą każdy z nas pokonuje a ma ona związek z literaturą.
Czytelnicza droga to indywidualny proces każdego człowieka ukazujący jego związek z literaturą. Na czytelniczą drogę wpływa: wiek, zainteresowania, ilość książek jakie dana osoba poznała (niekoniecznie czytała w przyp. małych dzieci, czy schorowanych dorosłych, którym się czyta ). Czytelnicza droga to po prostu ogół książek jakie poznamy przez całe nasze życie.
Nie ma dwóch podobnych dróg czytelniczych.Bywają drogi długie ale też krótkie.Bywają drogi, które zatrzymały się na niechętnie czytanych lekturach. Są też drogi pełne różnorodnych powieści lub drogi złożone wyłącznie z reportaży albo takie na których próżno szukać poezji. a każdy z nas idzie drogą własnym tempem.
Na czytelniczych drogach można spotkać różne przeszkody:
– zastój czytelniczy,
– brak czasu na czytanie,
– brak inspiracji,
– utrudniony dostęp do literatury.
Ale na drodze spotkamy też drogowskazy, które mogą być da nas inspiracją:
– nasi rodzice i rodzina, którzy próbują zaszczepić w nas zainteresowanie książkami od dzieciństwa,
– nauczyciele w szkole,
– koledzy i koleżanki z którymi możemy dyskutować, wymieniać się spostrzeżeniami,
– Biblioteki jako miejsca dające dostęp do literatury ale też do bogatej oferty zajęć inspirowanych autorami i bohaterami książek,
– bibliotekarze nasza misja to zarażanie miłością do książek i takich bibliotekarzy na tej drodze życzymy wszystkim czytelnikom.
Bywa tak że po naszej czytelniczej drodze idziemy szybko, czytając wiele książek, Innym razem zwalniamy i to wszystko jest dobre, bo jest nasze własne. Są też drogi, które szybko się kończą i zarastają. Mam nadzieję, że będzie ich coraz mniej.
Dzisiaj pisząc ten wpis kolejny raz staję na Twojej drodze bo nieustannie chcę być jej częścią.
Pięknego dnia.
p.s Codzienne inspiracje znajdziecie na moich social mediach.